Apie EMOCIJAS. APIE SAVIJAUTĄ. APIE tai, kas kartais labai svarbu. Gal net svarbiausia.

Minčių galia

Ar žinai, kad kartais visi turime minčių, kurios nei yra teisingos, nei padeda mums jaustis geriau ar išspręsti problemas.

Kai kurios mintys skatina mąstyti tik juodai - baltai: „viskas arba nieko“!

Tarkime, vienas žmogus iš manęs pasijuokė. Nors jis tik vienas, aš jau mąstysiu: „žmonės iš manęs juokiasi“, „žmonės manęs nemėgsta“, „žmonės manęs nekenčia“. Bet juk ne žmonės! Tik vienas žmogus! Kuris galbūt pats turi didelių problemų!

Kartais mes galvojame apie baisiausią galimą pasekmę. Gali ateiti į galvą apgaulinga mintis: „Jeigu mano brangus žmogus išeis, esu tikras, kad nutiks kas nors baisaus“.

Tuomet mes pergyvename ir nerimaujame.

Kartais mes tiesiog įstringame neigiamose mintyse: „Reikalai man niekada nesiklosto taip, kaip norėčiau“, „Niekada daugiau nebesijausiu gerai“.

Užsirašyk keletą minčių, kurios Tau pačiam/pačiai nepatinka. Tai gali būti mintys apie Tave patį, kitus, gyvenimą, patirtus įvykius. Geriausia, jeigu tai būtų mintys, kurias neseniai mąstei.

Dabar pagalvok, kaip šios mintys privertė Tave jaustis?

Labai svarbu pastebėti savo blogas mintis. Atkreipti į jas dėmesį. Jeigu nori sutvarkyti savo kambarį, turi pastebėti šiukšles, kad jas išmestum.

Kai kurios mintys gali būti kaip šiukšlės. Jos kelia chaosą Tavo gyvenime. Jas galima išmesti.

Jeigu praktikuosi, ką dabar išmoksi, išmesi iš galvos tai, kas Tau nepatinka.

Pirmiausia, užrašyk mintį, kuri priverčia Tave jaustis blogai. Tuomet pagalvok ir pažymėk, kokį jausmą ar emociją ji sukelia. Tada parašyk kitą mintį, kuri padėtų jaustis geriau, ir užrašyk naują jausmą.

Pavyzdžiui, mintis „aš esu bevertis“ gali sukelti liūdesį. Šiuo atveju mintis, kuri priverčia jausti liūdesį, yra „aš esu bevertis“. Jeigu pakeistume šią mintį mintimi „aš esu vertingas“? Kaip jaučiuosi, jeigu taip mąstau? Tokia mintis kelia viltį, džiaugsmą, ramybę. Ar taip?

Kaip mintis „aš esu bevertis“ paveikia žmogaus elgesį? Tikėtina, kad jis viską atlieka su mažesne energija. Jam gali būti apkritai sunku ką nors veikti. O jeigu žmogus galvoja „aš esu vertingas“? Tuomet jis turi daugiau užsidegimo veiklai!

Taigi, užrašyk mintį, kuri priverčia Tave jaustis blogai. Tuomet pagalvok ir pažymėk, kokį jausmą ar emociją ji sukelia. Tada parašyk kitą mintį, kuri padėtų jaustis geriau, ir užrašyk naują jausmą.

Gerai. Dabar pagalvok, kokiam elgesiui skatina pirmoji mintis? O antroji mintis? Ar Tavo elgesys abiem atvejais turėtų skirtingas pasekmes? Kurios pasekmės Tau labiau patinka? Kuri mintis Tau yra naudingesnė ir vertingesnė?

Mūsų mintys yra svarbios. Tavo mintys apie trauminį įvykį paveikia tai, kaip Tu jautiesi. Tavo mintys gali Tau padėti jaustis geriau arba gali padaryti taip, kad jausiesi nusiminęs.

Pažvelkime į Tavo mintis apie trauminį įvykį. Tuoj vėl pamatysi sąrašą klausimų ir minčių, kylančių žmonėms, kurie patyrė trauminį įvykį. Gali aptarti šiuos klausimus ir mintis su specialistu jei to norėtum. Gali papildyti sąrašą savo klausimais ar mintimis. Svarbiausia, kad pamėgintum kiekvienam klausimui sugalvoti atsakymą.

Kaip minėjau, liūdesį ar sumaištį keliantys įvykiai ir mintys apie juos priverčia žmones jausti didelę baimę, nusiminimą ar bejėgiškumą.

Trauminiais įvykiais gali būti fizinis ar emocinis smurtas, netektys, stichinės nelaimės, sunki liga, mirtis, gaisras, avarija, brangaus gyvūno praradimas. Trauminių įvykių gali būti labai įvairių.

Jeigu tokie įvykiai nutinka, tai nereiškia, kad kažkaip esi atsakingas ar kaltas dėl to, kad taip nutiko. Priešingai, Tu nekaltas. Kartais įvykiai tiesiog nutinka. Jie gali nutikti bet kam.

Bet kuriam žmogui. Gali nutikti geriems, protingiems, gražiems, stipriems, išmintingiems, įžvalgiems. Visiems. Trauminius įvykius patiria labai daug žmonių. Kiekvienas žmogus per gyvenimą patiria bent keletą trauminių įvykių. Jeigu taip nutinka, Tu esi ne vienas. Tu gali padėti sau ir gali ieškoti pagalbos.