Apie įvykius


Kartais galima patirti smagių ir gerų dalykų. Kurie dalykai Tau atrodo smagūs ir malonūs? Žaisti žaidimus? Gerti arbatą / kavą? Valgyti ledus? Maudytis vandens telkinyje?
Kurie dar dalykai atrodo smagūs ir malonūs? Pagalvok ir užsirašyk.
Kada paskutinį kartą patyrei ką nors smagaus ir malonaus?
Kaip jautiesi, kai patiri gerus dalykus? Linksmas? Atsipalaidavęs? Ramus? Entuziastingas? Susidomėjęs?
Kai patiriame gerus dalykus, jaučiamės gerai.
Bet kartais gyvenime galima patirti kažką, kas nuliūdina arba sukelia sumaištį.
Šie nuliūdinantys įvykiai vadinami traumomis. Jie neatsitinka dažnai, bet jeigu jau nutinka, dėl jų žmonės gali jausti didelę baimę, liūdesį ir bejėgiškumą.
Nuliūdinančių ar sukrečiančių įvykių būna įvairių. Mus gali nuliūdinti, kai kas nors tyčiojasi, stumdo, muša, garsiai bara, arba, jei pamatome netikėtai mirusį mums brangų gyvūną arba žmogų.
Kartais gali sugluminti, jei kiti daro tai, ko mes nenorime, kad jie mums darytų.
Kai kuriuos gali nuliūdinti perskėlimas gyventi į kitą miestą, mokyklos ar gyvenamosios vietos pakeitimas.
Žmones sukrečia, jeigu jie patenka į avariją, stichinę nelaimę, jeigu kas nors jų akyse žūva (pavyzdžiui, nuskęsta) arba, jeigu mato, kaip kenčia jiems brangūs žmonės.
Kai kurie žmonės patiria daug sukrečiančių įvykių, pavyzdžiui, kas nors nuolat muša arba žemina, o kiti gali patirti vieną ar kelis trauminius įvykius.
Kai įvyksta trauminis įvykis, paprastai norisi žinoti, ką visa tai reiškia.
Taip pat norisi žinoti, ar daug žmonių tai patiria.
Taip pat norisi suprasti, kodėl tai nutinka.
Taip pat norisi aiškumo, ką daryti, jeigu taip nutinka.
Kai nutinka skausmingi dalykai, daugelis klausia: Kodėl taip atsitiko? Ar tik aš patiriu tokį skausmą? Ar taip atsitinka daugeliui? Kaip kiti jaučiasi, kai taip nutinka? Ką daryti, jeigu taip nutinka? Kaip sumažinti emocinį skausmą, liūdesį, kentėjimą?
Ar yra tekę kada nors taip pagalvoti? Kada? Kas tuo metu vyko?
Ar galėtum prisiminti įvykį, kuris Tave sukrėtė, sukėlė sumaištį, nerimą, liūdesį, pasimetimą, šoką, neviltį, bejėgiškumą.
Ar galėtum prisiminti kitų įvykių, kuriuos galima būtų pavadinti trauminiais?
Taigi, liūdesį ar sumaištį keliantys įvykiai taip pat yra vadinami traumomis. Jie neįvyksta dažnai, bet jeigu įvyksta, tai būtent jie priverčia žmones jausti didelę baimę, nusiminimą ar bejėgiškumą. Jie gali būti labai įvairūs.
Gali kilti įvairių klausimų. Pavyzdžiui, kaip toks įvykis vadinasi. Tarkime, jeigu žmogus muša kitą žmogų, tai yra fizinis smurtas. Jeigu žmogus kitam žmogui sako įskaudinančius ir nemalonius dalykus, niekina, žemina – tai yra emocinis smurtas. Jeigu miršta artimas žmogus ar gyvūnas, tai yra netektis. Trauminių įvykių gali būti labai įvairių.
Tikriausiai taip pat norisi žinoti, ką reiškia, kad tokie įvykiai nutinka. Kodėl jie nutinka?
Jeigu tokie įvykiai nutinka, tai nereiškia, kad Tu pats esi kaltas dėl to, kad Tau taip nutiko. Priešingai, Tu nekaltas. Kartais įvykiai tiesiog nutinka. Jie gali nutikti bet kam.
Jie gali nutikti bet kuriam žmogui. Gali nutikti geriems, protingiems, gražiems, stipriems, išmintingiems, įžvalgiems. Visiems.
Tikriausiai įdomu, ar daug žmonių juos patiria.
Trauminius įvykius patiria labai daug žmonių. Kiekvienas žmogus per gyvenimą patiria bent keletą trauminių įvykių. Tai gali būti jo paties ar artimojo liga, nelaimės, netektis. Įvairūs skausmingi dalykai.
Tikriausiai įdomu sužinoti, ką galima padaryti, jeigu jau taip atsitiko.
Jeigu taip nutinka, gali padėti supratingi žmonės, specialistai ir daugybė gerų dalykų, kuriuos gali pasiūlyti gyvenimas.
Kokius klausimus apie savo patirtą trauminį įvykį ar įvykius užduotum specialistui? Pavyzdžiui, kaip tai mane paveikė? Ką man dabar daryti? Trumpai pagalvok apie savo patirtį ir užsirašyk klausimus, kurie kyla.
Sukrečiantys įvykiai gali kuriam laikui atimti gyvenimo džiaugsmą. Bet tik kuriam laikui. Liūdesys ir skausmas yra laikini. Nors liūdesys ir skausmas gali būti labai dideli ir kartais atrodo, kad niekada nesibaigs, bet jie tikrai sumažės. Jeigu susižeidi, iš pradžių žaizdą skauda. Vėliau, kai žaizda užgyja, skausmo nebelieka.
Visgi jeigu dabar labai sunku ir norisi su kuo nors pasikalbėti - spausk šią nuorodą.